Co to jest Gift Aid?

Gift Aid to forma pomocy finansowej dla Organizacji Charytatywnych działających w Wielkiej Brytanii. Na mocy tej Deklaracji, parafia otrzymuje od Urzędu Podatkowego zwrot podatku zapłaconego przez ofiarodawcę w wysokości 25 pensów do każdego ofiarowanego funta.

Przykładowo:

Składam na tacę tygodniowo

Zatem rocznie (52 tygodnie)

Urząd Podatkowy dopłaca

z mojego podatku 25% złożonej sumy

W sumie moja ofiara wynosi:

£1

£52.00

£13.00

£65.00

£2

£104.00

£26.00

£130.00

£5

£260.00

£65.00

£325.00

Złożyłem w roku tylko jednorazowo £10

£2.50

£12.50

Po ustaleniu faktu czym jest Gift Aid należy wiedzieć,
kto może podpisać formularz Gift Aid ?

Otóż każda osoba, która otrzymuje jakikolwiek dochód (praca, emerytura, procent bankowy od oszczędności) od którego płaci brytyjski podatek dochodowy (UK Income Tax) może podpisać taką deklarację. Formularz Gift Aid mogą podpisać zarówno rezydenci UK, jak i osoby przebywające w Wielkiej Brytanii czasowo i płacące brytyjski podatek dochodowy. Członkowie Gift Aid nie muszą mieć paszportu brytyjskiego, jedynym warunkiem jest płacenie podatku w tym kraju.

Jeśli nie płacisz podatku, niestety nie możesz podpisać deklaracji „Gift Aid”.
Oprócz osób płacących podstawową (20%) lub wyższą stawkę podatkową (40%) do akcji “ Gift Aid” mogą się także włączyć osoby płacące niższą stawkę podatkową (10%); pod warunkiem, że podatek, który ofiarodawca zapłacił w danym roku jest nie mniejszy niż zwrot podatku o który ubiega się parafia.

Nie trzeba składać ofiary regularnie.

Ofiara zależna jest od osobistych możliwości i każdy dar przyjęty jest z wdzięcznością. Składając dar jako Gift Aid nie płacisz więcej podatku, gdyż Urząd Podatkowy zwraca parafii podatek już zapłacony temu Urzędowi.

Jako Gift Aid są traktowane wszelkie ofiary pieniężne składane na tacę, pod warunkiem, że pieniądze włożone są do specjalnej koperty, którą można otrzymać w kościele, wszelkie czeki wystawione na Parafie MB Częstochowskiej, Standing Order - przelewane na konto parafialne miesięcznie lub kwartalnie z konta ofiarodawcy.

Aby usprawnić procedurę, prosimy osoby które pragną w ten sposów wesprzeć parafię, o kontakt z Referentem Gift Aid: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., by otrzymać informację, jak można podpisać DEKLARACJĘ (czyli podać swoje dane), która pozwoli parafii ubiegać sie o zwrot podatku.

DEKLARACJA jest jedynie oficjalnym powiadomieniem Urzędu Podatkowego, że pieniądze przeznaczone są dla konkretnej, wymienionej parafii.

Nawet, jeśli jesteś w parafii jeden jedyny raz a chcesz złożyć ofiarę, to zwiększysz ją przez podpisanie deklaracji.

Parafia jako część Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii otrzymuje wsparcie od Urzędu Podatkowego w wysokości przewidzianej przez prawo pod koniec każdego roku kalendarzowego.

Deklaracje oraz dodatkowe informacje dostępne są w kancelarii parafii.